Birim Doz Şurup Hazırlama

Hastane eczanesinin envanterinde bulunan oral sıvı dozaj formundaki ilaçların (şurup, süspanse edilmeye hazır toz, granül vb.), elektronik dozlama yapan cihazlar yardımıyla birim dozlar halinde bölünüp, etiketlenerek hastaya sunulmasına olanak sağlar.

İhtiyaç Nedir?

Şurup formunda ilaçların çoklu doz ambalajlarında (bulk ambalaj) bulunması sebebiyle, günlük istemler için hastane eczanesinden hasta adına veya servis adına bir şişe gönderimi yapılır. Her iki durumda da ilaç tedavisinin erken sonlandırılması, tedavi değişikliği ya da taburcu durumunda, şişe içinde kalan doz atık haline gelir. Ayrıca hastanın dozlama kabında (şişe içinden çıkan plastik şırınga, kaşık ya da kap) uzun süreli kullanımlarda hijyen problemleri oluşur. Hem hasta ve ilaç güvenliği problemleri hem de eczaneye iade edilmesi mümkün olmayan atık dozların maliyet yükü önemli bir problemdir.

Faydalar Nelerdir?

Şurupların birim dozlar şeklinde otomatik cihazlar kullanılarak hazırlanması;

  • İlaç güvenliğini geliştirir. Şırınga içerisine, elektronik dozlama yöntemiyle dolum yapılır ve ilaç bilgilerini içeren barkodlu bir etiketle etiketlenir.
  • Tek dozluk şırınga dozları sayesinde hijyenik doz alımına olanak sağlar. Dozlama kabı-kaşığı kullanımı ve bunların hijyen riskleri ortadan kalkar
  • İade yönetimine destek olur. Kullanılmayan dozlar eczaneye geri döner ve şırınganın mühürlü kapağı kırılmadığı sürece, stabilite süresi boyunca kullanılabilir
  • İlaç tasarrufunu destekler. Hasta başına tam şişe gönderim gereksinimini ortadan kaldırır.
  • Hasta başı barkodlu doğrulama yapılmasına olanak sağlar